Jimmy Pé: Momentálne je pre mňa priorita Amerika

V dnešnom rozhovore vyspovedáme mladého úspešného producenta elektronickej hudby Juraja Hrabala (33), rodáka, Jáňana. Jeho umelecké meno Jimmy Pé je známe od Ameriky až po Indiu. 

Foto Michal Zahornacky

Pripravil: Jakub Knotek

Je spoluzakladateľom hudobného vydavateľstva Gergaz. Okrem tvorby sa prezentuje aj ako šikovný DJ.  Je držiteľom ocenenia RadioHead award 2015 v kategórii Nahrávka roka za Elektronickú hudbu s EP-čkom  „Fake Fantasy“. Objavil sa vo výbere magazínu Forbes 30 pod 30. Mal česť zahrať si spolu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. V júni sa vrátil už druhýkrát z turné zo Spojených štátov. 

 

Jimmy, teraz som si tak sám pre seba aj pre našich čitateľov opakoval, čo všetko sa ti za tvoju kariéru podarilo a ešte som ani nevymenoval všetko. Je ešte niečo, čo by si na slovenskej hudobnej scéne chcel dokázať ? Možno nejaká spolupráca s interpretom alebo producentom? 

Spolupráca ani nie, bol by som len veľmi rád, ak by sa mi tým podarilo uživiť, len u nás, kde poriadne nefunguje a neexistuje scéna, je to veľmi ťažké. Asi jediná možná cesta je začať robiť viac komerčne orientovanú hudbu, ale to ma momentálne neláka.

 

Na Instagrame si reagoval súhlasne na odpoveď Janky Kirschner v podcaste „V redakcii“ s Monikou Tódovou na dôvody, ktoré ju viedli k odchodu do zahraničia. Čo v profesionálnom svete hudby na Slovensku nefunguje z tvojho pohľadu? 

Z môjho pohľadu snáď všetko. (smiech) 

 

Chýbajú hudobní profesionáli, infraštruktúra?

Úplne. Je ich tu veľmi málo a veľa interpretov s potenciálom, o ktorých sa nikto nestará. Rozmýšľam, že ak ma prestane baviť produkovať hudbu, tak začnem robiť niekomu manažéra alebo booking agenta. Ďalšia vec je aj tá, že tu chýbajú médiá, ktoré by mohli mať tiež viacej chuť sa angažovať v autorskom písaní o novej hudbe z hociktorého žánru. Mám pocit, že pre niekoho pokiaľ nie si spevák, rapper alebo nehráš na gitaru, tak ťa nikdy nespomenie. Bohužial, je to tu veľmi konzervatívne a žiadny moderný progres. Vďaka za ľudí v Radiu_FM a hudba.sk! Problém je aj v nedostatku klubov, môžeš tu hrať v piatich mestách a po rokoch ti to pomaly príde veľmi stereotypné. Neviem, ale zdá sa mi, že momentálne je tu horšia situácia, než som začínal. Minimálne teda pre mňa. Je to celé zložitá téma a ťažko to tu opísať.

 

Zahral si si viackrát na našom najväčšom festivale Pohoda, ktorý je uznávaný v celej Európe. V O2 stane na teba prišlo niekoľko tisíc ľudí. To bol asi pre teba veľký zážitok, keď si na konci svojho setu pustil Beatles-Hey Dude a celý dav spieval s tebou.

Hej hej, bolo to super hranie, na ktoré rád spomínam. Zahrať na väčšom stejdži na festivale je vždy super skúsenosť! Heh, kiežby by boli takéto hrania stále, len u nás je to kus ťažšie docieliť ako producent a dj.

 

Keď ťa teraz počúvam. Ty si sa narodil v nesprávnej krajine.

Ja to tak aj veľmi cítim. Bohužial v Európe nefunguje môj žáner, ktorý mám najradšej „Bass music“ Najviac to momentálne funguje v USA, kde sa roztrhlo vrece s novými producentami a super akciami a festivalmi. Ďalšia zaujímavá destinácia, kde sa tejto hudbe veľmi darí je India, kde by som sa chcel vrátiť.

Foto Michal Zahornacky

Hej, mal si tu aj známeho producenta z Indie, ktorého si vzal okrem hraní aj na rozhovor do Rádia_FM. Urobili sme mu spolu aj prehliadku mestom. Hovoril, že určite musíš prísť. Pamätám si, ako sme plánovali Indiu a potom prišla pandémia. Vieš si prestaviť, že by si sa narodil v Indii?

Viem si to kdekoľvek predstaviť, možno keby som tam narodil, tak by som sa mohol živiť hudbou. /smiech/ V Indii vieš hrať pre tisíce ľudí. Veľa ľudí tomu nechce veriť, že to tak može fungovať, ale mám pocit, že sú vo všetkom o veľa dalej než my. S Gurbaxom /indický producent/ sme stále v kontakte a do budúcna plánujeme niečo spolu vymyslieť. Momentálne je pre mňa teraz priorita Amerika. Najbližší rok sa chcem plne sústrediť na to, aby sa mi tam podarilo odsťahovať na nejakú dobu. 

 

V Amerike a po svete tvoje tracky hrávajú prvoligoví producenti a DJi. Napríklad DJ Craze, ktorý spolupracoval aj s Kanye Westom. Aký je to pocit počuť v sete tvojho obľúbeného producenta vlastnú hudbu? Tak si sa vlastne aj dostal do komunikácie s niektorými a vyústilo to do pozvania za Veľkú mláku.

Je to super motivácia, keď môžeš dostať feedback od tvojich vzorov a najobľúbenejších producentov. Teraz naposledy ma chalani DJ Craze a A-Trak zavolali na festival ECD Las Vegas, čo bol môj taký vysnívaný festival, pretože tam hrajú skoro všetci moji obľúbení producenti. Skrz tieto kontakty sa mi podarilo mať aj 2x turné v Amerike, naposledy to bolo v mestách ako LA, Las Vegas, San Francisco, Arcata atd.

 

Tesne pred začiatkom leta si z Los Angeles poslal na Slovensko aj do sveta svoje nové EP Puzzle a k tomu aj klip na track Booty PoP. V making of videu ku klipu si strihol zábery pred legendárnym nápisom Holywood. Baví ťa robiť scenár pre vlastné vlogy? Viem o tebe, že v tínedžerskom veku si chvíľku sníval o tom, že sa ti podarí dostať na VŠMU študovať réžiu. 

Nakoniec som rád, že som sa tam nedostal. Zbytočne by mi to vzalo čas, ktorý som takto venoval hudbe. Je pravda, že ma baví práca s videom, len bol by som rád, ak by som mu nemusel venovať viac času než hudbe, čo je bohužiaľ pre mňa momentálna situácia. Teraz som dokončil aj vlogy z Ameriky a prvý už je od štvrtka vonku. Mám pripravených celkovo 6 vlogov, ktoré budem dávať von každý štvrtok na môj youtube kanál.

Ešte sa zdržím pri EP-čku a klipe. Podarilo sa totiž vybaviť tvoj vysnívaný lokál, legendárny jánsky Hostinec na rohu, hoci cesta k tejto dohode bola tŕnistá. Vieš našim čitateľom priblížiť, akú cestu si so svojim produkčným tímom kvôli tomu absolvoval?

Heh, tým, že sme do poslednej chvíle nemali na 100 percent potvrdený Hostinec na rohu, tak sme museli ísť hľadať podobný šenk po okolí. Boli sme v Kútoch, Šaštíne, Borskom Mikuláši, Čároch. Bol to veľmi náročný večer, kedže sme sa aj všade nechali pohostiť. Velká sranda, na druhý deň veľký plač. Každopádne nič z toho, čo sme navštívili sa nevyrovnalo atmosfére a kulisám v Hostinci na rohu v Moravskom Sv. Jáne. Na druhý pokus sme sa dohodli a pán majiteľ bol veľmi ústretový. Strávili sme tam celý jeden deň. V produkcii pracovalo šesť ľudí aj s režisérom a ešte traja herci. Bolo to hektické, ale stálo to za námahu. 

Branči Kováč aka Vec povedal pred približne pred dvomi rokmi pri návšteve, že ten hostinec patrí do klipu a som rád, že sa to podarilo dotiahnuť do úspešného dokonca.

Ja som si stále vedel predstaviť, že v tom priestore by bolo super niečo natočiť a som rád, že sme tam mohli zvrtnúť videoklip pre môj singel. A okrem klipu je natočené aj „Making of“ video, tak ak by niekto chcel vidieť ako sme tam točili, check znovu môj youtube. 

 

Sledujem ťa od začiatku tvojej hudobnej kariéry. Som tvojím skalným fanúšikom. Posledný rok a pol sa naše cesty spojili aj v pracovnej sfére. Uvedomil som si, čo všetko tvoja profesia vyžaduje. Obdivujem nadšenie, s ktorým tvoríš, riešiš hudbu, ako ju vieš uchopiť a transformovať do počúvateľnej podoby s parametrami svetového formátu.  Kvalitu tvojho nápadu na nové EP uznal aj Fond na podporu umenia /ďalej FPU/ a dostal si štipendium na vydanie autorskej tvorby. Akú máš skúsenosť s touto inštitúciou podporujúcou kultúru a umenie? Vedel by si ju odporučiť, ak nás práve číta talentovaný umelec, ktorý hľadá zdroje na financovanie svojej tvorby?

Určite. Každému interpretovi, ktorý rieši autorskú tvorbu odporúčam zaregistrovať sa do SOZA /pozn. Slovenský ochranný zväz autorský/. Ak sa dostane ich hudba do rádií, majú nárok na tantiémy z hrania. Samozrejme mne veľmi pomohlo pri vydaní nového EP Puzzle umelecké štipendium FPU v podprograme 1.3.1 Tvorba hudobného diela – hudobné žánre populárnej kultúry. Neviem koľko ľudí o tom vie, prípadne koľko ľuďom sa do toho chce ísť, ale stojí to zato. Treba skúšať ak máte vyskladaný projekt, ktorému veríte.

 

Ako si už vyššie spomenul, vedel by si si predstaviť, že by si v budúcnosti robil manažment a booking agenta. Využil svoje kontakty a skúsenosti a zobral mladý talent so sebou na turné. Máš vo svojom okolí niekoho, koho sleduješ a páči sa ti jeho tvorba a cesta, ktorou sa vybral?

V mojom okolí nikoho nemám a trošku ma to mrzí. Za posledných desať rokov tu pribudlo celkom málo nových producentov a celkovo ľudí, ktorí by sa nejakým spôsobom pohybovali okolo scény. Musí nás byť viac, aby to tu lepšie fungovalo. Sme tu menšia komunita, ktorá začínala pred 10-15 rokmi a veľa sa odvtedy nezmenilo, až sa bojím povedať, že zhoršilo.

 

Vlastne mi napadlo, že keď si aktívne pôsobil vo vydavateľstve Gergaz, sa ti to aj podarilo uloviť producentský klenot na našej malej scéne. Jureš Fallgrapp Líška je šikovný a viem, že odvtedy dodnes spolupracujete.

Jureš bol pre mňa zjavenie. Išiel mi dať nejaké plugginy na produkciu hudby. Ja som vtedy ani nevedel, že produkuje vlastnú hudbu. Keď mi pustil jeho tracky, tak ma odstrelilo.  Prepracované skladby s nápadom aj excelentným prevedením. Pre mňa určite jeden z top producentov u nás doma a aj v Česku. Jureš zostal pod krídlami nášho domovského vydavateľstva Gergaz. Debutový album kapely Fallgrapp prevalcoval odovzdávanie cien Rádia_FM RadioHead Awards 2015. Vyhrali kategórie Album roka, Skladba roka, Debut roka aj kategóriu Elektronická nahrávka. Fallgrapp je pre mňa veľmi osobitý alternatívny pop. Rozpoznateľný, originálny a veľmi ma baví až kam sa to vie dostať.

 

Tím okolo Ondreja Novotného z Oktagonu ťa zobral do projektu IKISEQ, ktorý je vyskladaný ako biznis model pre úspešných, talentovaných ľudí v rôznych sférach. Záujemcovia môžu investovať do tvojej kariéry s desaťročným horizontom. Môžeš prezentovať túto príležitosť, komukoľvek, kto sa chce priamo zúčastniť na budovaní tvojej kariéry v Spojených štátoch?

Je to nový investičný projekt, v ktorom môžeš podporiť a investovať do ľudí. Príde mi to ako win win situácia, pretože podporíš niekoho talent a ak sa mu podarí uchytiť v danom odbore, tak potom vieš dostávať určité percentá z jeho príjmov a na rozdiel od nudného sledovania čísiel a grafov, môžeš reálne sledovať daný talent, ako sa mu darí, nedarí. V mojom prípade by dané investované peniaze šli na etablovanie sa na americkej scéne, kde si vieš trochu inak zarobiť, než u nás, čo môže byť lákavé aj pre investorov.

 

Alter-ego Jimmy Pé je pre mňa totálny extrovert, exibicionista, ktorý miluje ľudí, akcie, energiu na koncertoch. Je to inak veľmi hektický život, ale viem, že ty potrebuješ adrenalín, aby si cítil, že žiješ. Vieš povedať nejakú vec, ktorej si sa musel pre svoju kariéru vzdať a chcel by si sa k nej v neskoršom veku vrátiť? 

Asi Playstation. (Veľký smiech.) Fakt mi chýba takýto aktívnejší relax, pri ktorom zamestnáš mozog inými úlohami, len nechcem to teraz riešiť, lebo viem, že by som pri tom strávil veľa hodín, ktoré teraz chcem radšej investovať hlavne do hudby. Ale každopádne, ak vyjde nové GTA 6, tak všetko ide bokom!

 

Povedz nám niečo o Jurajovi Hrabalovi, lebo mnoho tvojich fanúšikov ťa pozná len v žiari reflektorov. Ja o tebe viem, že rád chodíš na prechádzky do lesa, keď potrebuješ vypnúť a načerpať novú energiu. Ako ešte inak relaxuješ? Je pre teba príroda inšpirácia alebo len psychohygiena?

Snažím sa každý deň hodinu športovať. Robím sedavú prácu. Potrebujem sa hýbať, dobiť energiou a trošku zmeniť prostredie a dať si odstup od roboty. Hah a potom taká moja úchylka v podobe psychohygieny je pre mňa pozeranie absurdných bullshitov ako VILOmeniny, reality šou, Love Island, Deň a noc, Farma a podobne. Čím väčšie dno, tým lepšie (smiech). V práci stále pracujem hlavou a musím niečo vymýšľať. Pri týchto shows nemusím nič, iba sa unášať intrigami (smiech).

Čo plánuješ ako Jimmy Pé v najbližších mesiacoch? Ja ešte cítim vo vzduchu nový klip v spolupráci so Selfmotion.  Dobre hovorím? Vieš niečo prezradiť?

Hej, zahral som si v krátkom tanečnom filme dídžeja na párty. Oceňujem profesionálny prístup celého filmového štábu na čele s producentkou Silviou Goliášovou a režisérom Martinom Bystrianskym. Vládla super pracovná morálka a bol to celkom náročný filmový deň. Točili sme tanečnú párty a na maximum museli isť aj tanečníci a celý komparz. Dúfam, že film bude možné vidieť v prvej polke budúceho roka. Plus sa idem sústrediť na produkciu nových skladieb, aby som mal nový materiál na ďalšie turné v Amerike.

Čo si so sebou zoberieš z Jánov do Ameriky?

Určite pokoru. Chuť na sebe ďalej pracovať a ísť si za svojím snom. Charizmu, ktorú ma naučili ľudia, ktorí tu žijú a ovplyvnili moje smerovanie.

 

Ďakujem Jimmy za rozhovor a držím palce na ceste za tvojím snom presadiť sa v Amerike. Ak to má niekto dokázať, určite si to ty. Verím, že aj týmto rozhovorom inšpiruješ a nakopneš niekoho, kto sa vyberie podobnou cestou.

Heh, snáď sa to podarí. Super, díky moc za rozhovor! Držte sa!

 

Pripravil: Jakub Knotek